Mottó

2012. január 29., vasárnap

Krémszappan Aloe vera-val

Az Aloe vera gyógyító hatása számomra régóta nem kétséges, kisebb sebekre, horzsolásra többször használtuk már ragacsos, nyúlós, áttetsző nedvét. A minap kishúgomtól egy hatalmas példányt kaptam, egy olyan növényt, ami többszörösen kinőtte már a cserepét, így nem esett nehezemre megszabadítanom néhány vaskosabb levelétől, és a benne lévő kocsonyás gélt felhasználni legújabb szappanomba.

Az  Aloe vera  a liliomfélék családjába tartozó pozsgás növény. Több mint 250 faja népesíti be a földünk forró, száraz égövi területeit. Az aloé arab nevének jelentése türelem, a növény a halál és a feltámadás közötti idő szimbóluma. Nagy Sándor az i.e. 4. században az aloé miatt adott parancsot egyiptomi hadjárata idején a Szomália partjaihoz közel eső szigetek elfoglalására. Katonái a növénynek nagy hasznát látták sebesüléseik gyógyításánál. A spanyol gyarmatosítók az Antillákon nagy mennyiségben termesztették az aloét már a 17. századtól. A Barbados szigetén termesztett helyi változatot a 18. században Philip Miller londoni botanikus nevezte el Aloe barbadensis-nek.
A növénynek tulajdonított sokféle pozitív hatást alátámasztották azok a vizsgálatok is, melyek 1938-ban a hatóanyagok felderítésére irányultak. Ekkor azonosították a legfontosabb hatóanyagait, később többszáz vegyületet izoláltak belőle, melyek kivételessé teszik még a gyógynövények között is.
A növény leveléből kivont friss gélt már az ókorban is használták bőrápolásra, ízületi, reumatikus fájdalmak csillapítására, sérülések, égések kezelésére. Újabban alkalmazzák sugárkárosodásnak kitett bőrfelület gyógyítására is.

A gyulladáscsökkentő anyagokban gazdag kocsonyás anyag egy acemannán nevű, rugalmas, zselészerű gélképző mucopoliszacharidot tartalmaz. Ezenkívül kitűnő fájdalom- és duzzadáscsillapító szer, bradykinináz található benne, valamint magnéziumlaktát, amely a viszketést szünteti meg. Az Aloe vera hatóanyagai a hajszálereket is tágítják, ezáltal serkentik a véráramlást, s felgyorsítják a seb gyógyulását. Számos tanulmány említi baktérium-, vírus- és gombaellenes hatását.
Az aloé tartalmaz még többek között 13 különböző vitamint és ugyanennyi ásványi anyagot, enzimeket, több aminosavat, amelyek létfontosságú fehérjék építőanyagai, valamint esszenciális zsírsavakat, sebgyógyulást elősegítő szaponinokat, illóolajokat is.
Az aloét tartalmazó bőrápoló készítmények alkalmasak a fáradt, öregedő, vízhiányos bőr hidratálására, regenerálására. Megnyugtatja, felfrissíti, hidratálja, vitaminokkal tölti fel az erősen igénybe vett, száraz vagy gyulladt bőrt.
Több helyen olvastam, hogy az aloe vera fehéríti a szappant. Kíváncsi voltam nagyon, és valóban, a folyékony masszába való turmixoláskor azonnal sokat világosított a színén. Úgy egy hete, az öntés után közvetlenül vajszínű volt, eddig nem sokat világosodott. A kép kicsit csalóka, ez a szappan hófehér sosem lesz ( valószínűnek tartom, hogy a levendula és kamilla erős főzete miatt ), a fényképezőgép is fehérít úgy látszik, nem csak az aloe... :)

Szappanom összetevői: szappanosított olívaolaj, kókuszvaj, pálmaolaj, ricinusolaj, méhviasz, kamilla- és levendula-főzet, házi kecsketej, friss Aloe vera gél ; indiai citromfű, levendula, bergamott és fodormenta illóolaj, extra ápolóként shea vajjal, kakaóvajjal és ligetszépe olajjal gazdagítottam. Friss illatú, krémesen habzó szappan minden bőrtípusra.

2 megjegyzés:

  1. Szia!
    nagyon tetszenek a szappanok, rendelni is lehet belőlük? mert ilyen infót sehol nem láttam. Köszi!

    Marianna

    VálaszTörlés
  2. Szia Marianna,

    örülök, hogy tetszenek a szappanok, köszönöm az érdeklődést!
    Egyelőre hobbi a szappanozás, a család és néhány barát, ismerős próbálja...nagyon jók a saját tapasztalataink, így lehet, hogy majd átgondolom egy webshop lehetőségét :)

    VálaszTörlés

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...